snowpiercer

Önce konuyu verelim. çekirdeğine kadar donmuş bir dünyada geçen kıyamet sonrası dizisi. bir kaç şey daha söylersem zaten diziyi izlemiş kadar olacaksınız o yüzden yeter diyorum ve kafama esenlere geçiyorum.

Yahu kardeşim yüklesenize tüm bölümleri, ne o öyle haftada birer bölüm !!?? Beyaz tv mi izliyoruz, diyecektim ama netflix ve tnt ortak yapımıymış. O yüzden haftada bir bölüm yayınlanıyormuş. Sağlık olsun.

İlk iki bölüm yayınlandı ve taze taze bitirdim. Netflix'in direkt içinde olduğu dizilerde benim gözüme çarpan çok önemli bir mevzu var. Dizinin ilk bölümüne neredeyse tüm dizi bölümleri kadar bütçe ayırıp, hayvan gibi sağlam yapmak. Tabi bu sadece netflix'e özel bir şey değil. Herkes ilk bölümünü kaliteli ve izleyicide merak uyandırıcı şekilde yapmak ister. Aklıma gelen bir kaç örnek the witcher, into the night, kingdom, altered carbon, narcos mexico ve hatta black mirror.

İşte bu bahsini geçtiğim ilk bölümün özel büyüsü olayı var ya ? Snowpierce diye ismini zikrettiğimiz dizide gramı bile yok. Belki tnt ortak yapımı olmasıdandır, beni etkilemedi sonuç olarak.

İleride dizi nereye gider bilemiyorum. Ama şu haliyle bana pek de umut vermedi. Oyunculuk, atmosfer falan nasıl dersem doğru olur... yapmacık geliyor. Bana kıyamet sonrası diye sunduğu dünya hiç gerçekçi gelemedi. Sebebi mantıksız olduğu falan değil. Olayın altını doldurmamışlar. Konuya direkt olarak trendeki sınıf ayrımından, sınıf isyanlarından girersen ben dışarıdaki kıyametin ciddiyetine nasıl erişeyim ki ? Trans sokucam, gay sokucam, lezo sokucam, sakso çektiricem, zenci başrol yapıcam ama kıyamet sonrası dünyayı anlatmadan bir kaç kelime edip üzerinde durmadan geçicem. Ohh miss. Burada yanlış anlaşılmaması gereken önemli bir şey var, ben dizilerde filmlerde gözümüze gözümüze sokulan lgbt zımbırtısına karşı değilim. veya zenci başrol olmasına ya da ne bileyim beyaz erkeklere ölüm diyenlerden de değilim. Ama dizide anlatılması gereken boşluklar var iken bunların göze sokulması bence yanlış.

Bir de dizideki sesler başımı ağrıttı, diyalog geçtiğinde etraftaki sesler sanki diyalogları bastırıyor gibiydi. Yani belki izlerseniz, siz de seslerin rahatsız edici olduğunu fark edebilirsiniz. Benim kafam mı güzel, yorgunluktan mı rahatsız oldum çözemedim.

Yine de yeni bölüm çıktıkça izlenip geçilir. Çok aşırı beklentiniz olmaasın. Zira bu dizinin kendisi de ne yapmak istediğini tam olarak bilmiyor.

Bir de umarım bunları gören tek benimdir. Diziden büyük beklentim vardı.. beklentim yüksek diye mi ağır eleştirdim, harbiden de çok kötü bir giriş mi yaptılar bilemiyorum.
bu başlıktaki tüm girileri gör